MusicMedia

„Amíg a muzsika szól, a világ is sokkal szebb.”

Népszerű plug-inek!

Ebben a cikkben népszerű plugineket szeretnék nektek bemutatni! Ugyan rengeteg hardver eszközt olvashattatok már a magazinban, azonban a mai elektronikus zenéket plugin-ek segítségével készítik. Bár sokan elítélik a számítógépes plugin alapú zenélést, azonban nem árt ha tudjátok, hogy a legtöbben mégis inkább a szoftveres zenélést részesítik előnyben, a hardveres zenéléssel szemben. Ebben a cikkben olyan plugineket szeretnék nektek bemutatni ajánlani, amelyek szinte minden elektronikus zenében fellelhetőek és iskolánkban a Sonic Schoolban is előszeretettel használom őket.

Sylenth 2
 
Talán az egyik legtöbbet használt plugin, ami ugyan nagyon réginek számít, azonban mai napig az egyik legelterjedtebb szoftver szintetizátor. Egyaránt alkalmas padok, leadek, bass-ek készítéséhez. Mivel egy nagyon régi fejlesztésű szoftver szintetizátorról van szó, ezért rengeteg sound bankot (előre legyártott beállítást) vehetünk a már meglévő szintetizátorunkhoz, amihez alapból több mint 2000 hangszín is jár. Ezen felül szinte mindenfajta hangot ki is keverhetünk vele.

A Sylenth 2 egy subtractive típusú szintetizátor. Ez annyit jelent, hogy a hangokat a beépített oszcillátorok segítségével hozza létre. Tehát két vagy több hangforma keresztezéséből jön létre egy teljesen új hangforma. A Sylent nagy előnye a többi szintetizátorhoz képest, hogy nagyon jól van optimalizálva. Ez manapság igen ritka, ezért is ajánlom figyelmetekbe. A szintetizátorba beépített arpeggiator található, valamint a legkülönbözőbb effekteket is megtalálhatjátok benne, mint például a chorust, phasert, delayt, reverbet. Mindent összevetve igen kellemes hangzású és vérprofi szintetizátort sikerül a Lenardigital-os fiúknak összehozniuk!

Spire

A spire már igen más benyomást kelt, mint a Sylenth! Már az oszcillátor felépítése is teljesen más alapokon nyugszik. Ebben már van FM szintézis is, illetve subtraktív típusú szintézis is. Több mint 700 presettel vehetjük meg, ami önmagában is nagyon sokat számít. Ezzel a szintetizátorral már jóval egyszerűbben tudunk dubstep típusú hangokat létrehozni, mivel dupla step (lépés) szekvenszerrel is ellátták az arpeggio generátoron túl. Szintén rengeteg modulálásra képes, valamint unison funkciójának hála hihetetlen vastag hangzású padokat is létre tudunk hozni... csak győzzük CPU-val. Egyetlen gyengesége, hogy igen erőforrás igényes, ezért óvatosan a beállításokkal. Manapság talán az egyik legnépszerűbb plugin szintetizátor. Filterei a Sylenttel ellentétben sokkal több fajta hang létrehozását biztosítják. Talán az egyik legközkedveltebb szintetizátor manapság. Modulációs képességei szinte páratlanok. Mindenkinek nagyon ajánlom aki a mai EDM hangzást szeretné előcsikarni számítógépéből!

True Piano

Fontosnak tartottam valamilyen élő zongora bemutatását is! Ez pedig nem más mint a 4Front technogi-tól származó a True Piano. A piacon fellelhető rengeteg mintavételezett zongorához képest, ez a zongora szinte páratlan a maga nemében. Hangzása tényleg nagyon közel áll a mai zongoráékhoz. Öt fajta zongora hangszínének köszönhetően szinte bármilyen elektronikus zenébe beilleszthető!

Fabfilter Volcano


 
A fabfilter család hihetetlen profi plugineket gyárt, ezért megkérdőjelezhetetlen a szerepe a mai elektronikus zenében. Külön figyelemre méltó a Volcano pluginjük, ami lényegében egy multimoduláris LFO Filter (meghatározott időközönként egy hangforma mentén modulál egy paramétert). Nem kevesebb, mint négy filtert tudunk bekapcsolni és azokat kreatívan összekötve elképesztő csodákat művelhetünk hangszínünkkel. Én akkor szoktam előhívni, ha valami moduláris változást szeretnék hangszínek terén, illetve ha már előre elkészített hangokat kell variálni. Akár ütemszerű arpeggioként is használhatjuk és új ritmikai elemeket vihetünk produkciónkba.
 
LFO tool


 
A mai EDM egyik fontos eleme a SIdechain kompresszió! Ennek lényege, hogy amikor a lábdob (kick) leütésre kerül, a bass és egyéb hangok is lehalkulnak bizonyos mértékben, emiatt lesz a zenének egyfajta lüktető mozgása. A legtöbb esetben ezt beépített sidechain kompresszorokkal érik el. Azonban ennél sokkal jobb megoldást kínál az LFO tool. Ez a kis szerkezet lényegében megoldja a lüktetést külső szignál nélkül. Sőt mivel mi állíthatjuk be magát a görbét, igen hatékonyan állíthatjuk be a lüktetés mértékét. Azonban ennél sokkal többre is képes... nem csak hangerő automatizációkra, hanem akár filter automatizációkra is. Szerintem manapság az egyik legjobb eszköz arra, hogy megfelelő ütembe lüktető zenét kapjunk!

Németh Balázs


 

2016. augusztus 25. 10:26

Minden jog fenntartva. 2024 - Instrument Reklám/MUSICMEDIA